Minor Field Studies

Från 2017 administreras Uppsala universitets MFS-stipendier centralt via Avdelningen för internationalisering. ISP kan bistå med kontakter till forskargrupper i utvecklingsländer, men har ingen möjlighet att dela ut stipendier.

MFS-stipendier

Uppsala universitets MFS-stipendier administreras centralt via Avdelningen för internationalisering. ISP kan bistå studenter med kontakter till forskargrupper i utvecklingsländer, men har ingen möjlighet att dela ut stipendier.

Genom MFS har studenter möjlighet att arbeta med ISPs forskargrupper och nätverk. Detta gäller både studenter inom naturvetenskap (fysik, kemi och matematik) och samhällsvetare som exempelvis är intresserade av bistånd, utvecklingsfrågor och/eller genusfrågor med fokus på högre utbildning och forskning. Ett exempel på en samhällsvetenskaplig studie är Kuhn (2012). Föreslagna MFS-projekt med genusinriktning finns tillgängliga under MFS-projekt gender.

Samarbetsinstitutioner

Följande institutioner har uttryckt intresse av att ta emot MFS-studenter för kortare projekt. Om du är intresserad av ett projekt inom något av de nedanstående länderna och forskningsområdena är du välkommen att direkt kontakta de listade forskarna. Hittar du inte vad du söker kan du alltid kontakta ISP för vidare diskussion och förslag.

Bangladesh

Bolivia

  • Centro de Estudios de Postgrado e Investigación, Universidad Mayor Real y Pontificia de San Francisco Xavier de Chuquisaca, Sucre: Ecological chemistry, Insect ecology. Kontakt: Dr. Carlos F. Pinto, cpintonavia@gmail.com

Burkina Faso

Elfenbenskusten

Etiopien

  • Department of Mathematics, Addis Ababa University, Addis Ababa. Kontakt: Dr. Tilahun Abebaw, tilahunabebaw@yahoo.com

  • Department of Pharmaceutical Chemistry and Pharmacognosy, College of Health Science, Addis Ababa University: Natural products chemistry. Kontakt: Dr Mariamawit Yonathan Yeshak, mariamawit.yonathan@aau.edu.et

  • Geophysical Observatory, Addis Ababa University, Addis Ababa. Seismology. Kontakt: Dr. Atalay Ayele, atalay@geobs.aau.edu.et

Gambia

  • Office of the Vice Chancellor, University of the Gambia. Kontakt: Mrs. Penda Gaye, pgaye@utg.edu.gm

Kambodja

Kenya

Malawi

Malaysia

  • Centre for Ionics, University of Malaya, Kuala Lumpur: Polymer electrolytes, polymer batteries or dye sensitized solar cells (Grätzel cells). Kontakt: Prof. A.K. Arof, akarof@um.edu.my

Mali

Moçambique

  • Department of Mathematics, Eduardo Mondlane University, Maputo. Kontakt: Prof. João Paulo Munembe, jmunembe3@gmail.com

Nigeria

  • Postgraduate School, Federal University of Agriculture, Makurdi: Chemistry. Kontakt: Prof. Rufus Sha’ato Rshaato@Gmail.Com

Peru

  • Faculty of Science, Universidad Nacional de Ingeniería, Lima: Thin Films and Materials: Energy Efficiency Conversion and Environmental Control Applications. Also Mathematics and Information Technology. Kontakt: Prof. Walter Estrada westrada@uni.edu.pe

Rwanda

Senegal

Sri Lanka

Sudan

Tanzania

  • Department of Chemistry, University of Dar es Salaam, Dar er Salaam. Kontakt: Clarence Mgina, cmgina@yahoo.com

  • Department of Mathematics, University of Dar es Salaam, Dar es Salaam. Kontakt: Prof. Eunice Mureithi, ewambui02@gmail.com

  • Department of Physics, University of Dar es Salaam, Dar es Salaam: Materials science and solar energy. Kontakt Margaret Samiji, esamiji@gmail.com

  • Institute of Marine Sciences, University of Dar es Salaam, Zanzibar: Oceanography (Chemical, Physical, Geological and Biological), Ecology, Management. Kontakt: Aviti John Mmochi avitimmochi@gmail.com

Thailand

  • Department of Physics, Chiang Mai University, Chiang Mai: Plasma & Beam (electron and ion) Physics. Kontakt: Dheerawan Boonyawan dheerawan.b@cmu.ac.th

  • Department of Physics, Chulalongkorn University, Bangkok: Thin film physics and semiconductor physics. Kontakt: Dr. Sojiphong Chatraphorn Sojiphong.C@chula.ac.th

  • Department of Physics, Prince of Songkla University, Hat Yai: Geophysics. Kontakt: Dr. Sawasdee Yordkayhun sawasdee.y@psu.ac.th eller Dr. Kamhaeng Wattanasen kamhaeng.w@psu.ac.th

Uganda

Uruguay

Zimbabwe

  • Department of Applied Biology and Biochemistry, National University of Science and Technology, Bulawayo: Biochemical ecotoxicology. Kontakt: Dr Norah Basopo norah.basopo@nust.ac.zw

  • Department of Biochemistry, University of Zimbabwe: Bioorganic assays and natural products chemistry. Kontakt: Prof. Stanley Mukanganyama smukanganyama@medic.uz.ac.zw